Śmieciowe sprawy

SONY DSC

Recycling Station

W Bazylei (celowo napisałam Bazylea, gdyż w każdym kantonie może wyglądać to trochę inaczej) podejście do sprawy śmieci jest inne niż w Polsce, bowiem płacimy dokładnie za tyle, ile wyrzucamy. Jak to wygląda w praktyce? Śmiecie możemy wyrzucić tylko w specjalnych niebieskich workach, tzw. Bebbi Sagg (10 worków o pojemności 35 litrów kosztuje 23CHF) i w takim worku jest właśnie zawarta opłata śmieciowa. Śmiecie w innych torbach nie zostaną zabrane, chyba, że będą miały specjalną naklejkę, mówiącą, że zostały opłacone.

Nie będzie to żadna nowość ale, aby jak najmniej płacić za śmieci (a także być po prostu eko), trzeba je segregować. Wygląda to jednak inaczej niż w Polsce. Na osiedlu jest kilka punktów tzw. Recycling-Stationen, do których wyrzucamy szkło (obowiązuje podział na białe, zielone i brązowe), aluminium, blachę oraz baterie. Co się dzieje z plastikiem? Odnosimy do sklepu! Najczęściej sklep przyjmuje tylko butelki pet, ale czasami zdarza się, że można zwrócić też inne plastikowe opakowana, np po mleku (pojemnik jest wtedy specjalnie oznakowany), bądź po środkach chemicznych (np. płyn do płukania tkanin). Co się dzieje z papierem czy kartonem? Wywóz tego tworzywa odbywa się tylko raz w miesiącu. Każdy mieszkaniec dostaje plan wywozu śmieci w swoim regionie tzw. Abfuhrplan i musi go przestrzegać. Dzień przed wywozem papieru i kartonu mieszkańcy wynoszą swoje śmieci przed budynek, wszystko musi być schludnie spakowane, aby nie psuć widoku 😉

SONY DSC

Standardowe Bebbi Sagg wyrzucamy do kontenerów na śmieci, jeśli takie są przy bloku, bądź wystawiamy wieczór wcześniej na ulicę. Następnego ranka są one zabierane przez służby porządkowe. Zastanawialiście się, co  dalej dzieje się z tymi śmieciami? Otóż idą do spalarni śmieci, która znajduje się w mieście. Tam też są systematycznie palone, a pozostałości po spalonych śmieciach co jakiś czas są wywożone wagonami poza miasto.

Julita

Advertisements